Sosyal Projeler

TÜRKİYENİN EN İYİ SOSYAL PROJESİ

2017 yılı içerisinde Orbit Tıp Merkezi ile Milli Eğitim arasında imzalanan GELECEĞE BAKAN GÖZÜM olarak Türkiyenin en iyi sosyal projesi seçilmiştir.

Projenin amacı Antalya merkez 5 ilçede İlkokul birinci sınıfların tamamının görme bozukluklarının ölçülmesi ve ücretsiz tedavi edilmesidir.

Proje çalışma süresi 6 ay sürmüştür. Projede 50 kişi ve 450 öğretmen çalışmıştır. Toplamda 11500 öğrenci ileri teknolojik yöntemlerle kontrolden geçirilmiş olup 1400 öğrencinin detaylı izlenmesine karar verilmiştir. 600 öğrenci detaylı tedaiye alınmıştır. Bunları içerisinde 65 ihtiyaç sahibi öğrencinin gözlükleri temin edilerek birkaç yıl kontrol altına alınmıştır.

Projede önrencilerin doktor ve hastane korkusunu önleme alanında bşarılı olmuştur.

Tedavisi gerçekleşen her öğrenci adına bir zeytin fidanı dikilerek iki okul bahçesinde orman oluşturulmuştur. Özel lisanlı zeytin fidanlarındaki elde edilecek ürünler okulların ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ayrıca ÖZ konulu resim yarışması düzenlenerek ilk üç öğrenciye ödül verilmiştir.

%10 gören birkaç çocuk tespit ederek görmelerini %90 lara çıkarılmıştır.

Bir çocuk bir dünya felsefesiyle yola çıkarak görme bozukluğu olan ve farkında olunmayan öğrencileri tespit ederek tedavisi sonrasında görmeyi arttırarak derslerindeki başarıyı arttırmaktır.

Projenin sürekliliği öğrencilerin birkaç yıl profesyonel Milli eğitim arge ekibi tarafından eğitimdeki sağladığı katkı ölçülecektir. AKM Antalyada yoğun bir katılımla proje kapanışı gerçekletirilmiştir.

Proje 2017 yılında Akdeniz Bölgesi en iyi sosyal proje seçilmiştir. Mersinde yapılan ödül töreninde Orbit tıp merkezi ve milli eğitim ödül ve onur belgelerini almıştır.

Daha sonra aralık 2017 de İnovasyon alanında Türkiyenin en iyi sosyal projesi seçilmiştir. Ankara Milli Eğitim Bakanlığında Orbit Tıp Merkezi ve Milli Eğitim İl Müdürü , ARGE ekibi onur belgesi ve Türkiyenin en iyi proje ödülü gerçekleştirilmiştir.

Projenin çıkış noktası Orbit yöneticisi Özgür ŞENin çocukluğunda bir hayırsever tarafından göz muayenesinin yapılması ve gözlüklerinin temin edilmesi sonucu derslerindeki başarısının arttırılmasıdır. Bu düşünce dalga dalga büyüyerek binlerce çocuğa ışık kaynağı olmuştur